امروز : یکشنبه   ۳۰. دی ۱۳۹۷   /    13. جمادي‌الاول 1440   /    20. ژانویه 2019

هموروئید

alt
alt

هموروئید (بواسیر)

بواسیر یا هموروئید چیست؟
5/2 سانتی متر انتهای کولون (روده بزرگ)، کانال مقعدی نامیده می شود. کانال مقعدی با شبکه ای از وریدهای کوچک که درست زیر پوست هستند، پوشیده می شود. فعالیت های معینی، از قبیل زور زدن برای بیرون راندن مدفوع (به خصوص موقع یبوست) یا نشستن طولانی مدت، ممکن است باعث بزرگی این وریدها بشود. این وریدهای بزرگ شده لایه های متورم بافتی را درست می کند که ما آنها را بواسیر می نامیم. مدفوع سخت ممکن است بواسیر را بیشتر تحریک کرده و آنها را از کانال مقعدی بیرون براند.
انواع بواسیر
دو نوع بواسیر ممکن است ایجاد شود:
بواسیر خارجی: دیده و احساس می شود (مانند لایه های نرمی بیرون از مقعد جایی که روده بزرگ باز می شود) آنها به ندرت باعث درد می شوند مگر این که لخته خونی داخل آنها شکل بگیرد. که در این صورت می توانند باعث درد ناگهانی و شدید شوند.
بواسیر داخلی: به طور شایع به صورت خوشه هایی اطراف دیواره کانال مقعدی واقع می شوند، بواسیر ممکنت است بعضی اوقات به بیرون گسترش یابد. معمولا بدون درد است، ولی می تواند خونریزی کند و یا موجب ترشح موکوس (بلغم) شود. مسایل دیگری ممکن است علایمی شبیه به علایم بواسیر ایجاد کنند. یک شقاق (ترک خوردگی کانال مقعد که باید از بواسیر افتراق داده شود) ممکن است خودش را در کانال مقعدی ظاهر کند و باعث درد و خونریزی شود.
علایم بواسیر
اکثرا بواسیر بدون علامت می باشد و به جز خونریزی محدود علامتی ندارد. اگر شما بواسیر دارید ممکن است متوجه یک یا چند تا از علایم ذیل بشوید:
- خونریزی که معمولا همراه با مدفوع و یا پس از دفع به صورت قطره قطره یا خون پاشی خواهد بود. (شایع ترین علامت)
- درد
- خارش
- سوزش
- ترشح مواد بلغمی و تحریک اطراف مقعد
لازم به یاد آوری است که هر خونریزی از مقعد را نباید به حساب بواسیر گذاشت بلکه توسط پزشک باید بررسی های لازم انجام شود تا علل دیگر نیز رد گردد.
علل بواسیر
فشار آوردن بیش از حد به شکم موقع اسهال و مدفوع خشک و سفت از علل شایع هموروئید هستند. خیلی از خانم ها در طی حاملگی دچار همورودید می شوند.
نشستن یا ایستادن طولانی می تواند یک عامل باشد. علل دیگر شامل بلند کردن اشیای سنگین، ورزش نکردن، ورزش خیلی سنگین، سرفه مزمن، عادات بیرون روی نادرست (از قبیل زور زدن برای دفع مدفوع یا نشستن برروی دستشویی برای مدت طولانی) است.
بررسی شما
وجود بواسیر به تنهایی بیماری تلقی نمی شود و عوارض آن نیز خطرناک و جدی نمی باشد. این مشکل موضعی است و تاثیری روی سایر اندام ها و قسمت های دیگر بدن ندارد.
مسئله مهم شباهت برخی علایم آن مثل خونریزی از مقعد با بیماری های خیلی جدی مثل پولیپ یا سرطان روده بزرگ است. اغلب بیماران مشاهده کمی خون در مدفوع را به حساب بواسیر می گذارند در حالی که با وجود بواسیر ممکن است علت خونریزی پولیپ و یا سرطان روده بزرگ باشد. به همین دلیل پس از مشاهده خون در مدفوع برای اولین بار لازم است که با پزشک مشورت نمود و در صورت لزوم برای بررسی کامل روده بزرگ کولونوسکوپی انجام داد .
تاریخچه پزشکی شما و معاینه
ممکن است پزشک شما درباره علایم و اینکه از چه موقع آنها را دارید سوال کند. همچنین ممکن است درباره تغذیه شما، عادات بیرون روی، فعالیت هایتان وهر دارویی که شما استفاده می کنید، سوالاتی شود. پزشکان ممکن است یک معاینه برای دیدن پوست مقعد شما و یک معاینه با انگشت دست جهت لمس بواسیر در ناحیه کانال مقعدی انجام دهد. یک معاینه با آنوسکوپ، ممکن است انجام گیرد. در طی این معاینه یک لوله برای دیدن قسمت پایینی کانال مقعدی گذاشته می شود.
آزمایش ها
ممکن است برای رد سایر مسایل آزمایشات اضافی انجام شود، پزشکتان ممکن است مدفوع شما را جهت وجود خون درآن آزمایش کند.
همچنین شما ممکن است سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی شوید. در طی این آزمایشات یک لوله نوردار برای معاینه روده بزرگ شما به کار می رود. گاهی اوقات یک باریم انما، که گرافی با اشعه ایکس از روده بزرگ است ممکن است انجام شود.
درمان بواسیر
در خیلی از موارد، پزشکتان یک طرح درمانی که شما درمنزل پیگیر آن خواهید بود، پیشنهاد می کند. اهداف این درمان متوقف نمودن خونریزی و دفع راحت تر مدفوع و در مواردی نیز درمان موضعی به خصوص برداشتن بواسیر خونریزی دهنده با لیگاتور به صورت سرپایی که معمولا بدون درد است. در موارد نادر انجام عمل جراحی ضروری است.
رهانیدن شما از علایم
برخی روش های درمانی ساده
روش های درمانی که شما می توانید در منزل انجام دهید.
- به مدت چند دقیقه در آب گرم بنشینید، کمپرس گرم نیز می تواند سبب خلاصی فوری شما شود.
- درمان های غیر نسخه ای از قبیل شیاف و کرم می توانند سبب خلاصی از علایم به طور موقت شوند.
- عادات بیرون روی درست، از قبیل نشستن بر روی دستشویی فقط به مدت لازم و پرهیز از زور زدن می تواند از تحریک مقعد که خود منجر به ادم و تورم می شود، جلوگیری کند. برای این منظور توالت فرنگی توصیه می شود.
نکته خیلی مهم: هروقت دفع خون در مدفوع دارید احتمالا با پزشک خود مشورت کنید و آن را همیشه به حساب بواسیر نگذارید چون ممکن است علاوه بر بواسیر بیماری دیگری چون پولیپ یا تومور علت خونریزی باشد.
درمان اسهال مزمن و یبوست
اسهال مزمن مهم ترین علت بواسیر است که باید علت آن دقیقا مشخص و درمان شود درصورت داشتن اسهال مزمن با پزشک معالج خون مشورت کنید. برای درمان یبوست در وقت های منظم روزانه به ویژه صبح ها جهت دفع به طور عادتی به دستشویی بروید. غذای پر فیبر بخورید و روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید و با هر وعده غذای جامد یک قاشق روغن زیتون مصرف کنید. وقتی ورزش منظم با یک غذای مناسب ترکیب بشود می تواند منجر به پیشگیری از یبوست شود. (یاد آور می شود یبوست علت ناشایع بواسیر است و بیشتر اسهال باعث بواسیر است)
مواد پرفیبر
از فیبرهای غذایی زیر همراه غذای روزمره استفاده کنید تا به جلوگیری از مسئله بواسیر کمک کند.
- حبوبات پرفیبر (نخود، لوبیا، باقلا و ...)
- سبوس و حبوبات به طور کامل از قبیل برنج قهوه ای رنگ
- سبزیجات (از قبیل هویج، گل کلم، گلابی)
- میوه های تازه و لوبیاها (به خصوص لوبیاهایی نظیر عدس، لوبیا قرمز و ...)
اگر ضروری باشد پزشکتان ممکن است موادفیبری دیگری که بدون نسخه در دسترس است توصیه کند.